Nauka i choroba

Stephen Hawking był człowiekiem doskonale znanym nie tylko w świecie naukowym (https://www.taniaksiazka.pl/autor/stephen-hawking). Dla wielu osób ten wspaniały naukowiec stał się przykładnym wzorem. Nikt tak jak on wspaniale nie walczył ze stwardnieniem zanikowym bocznym, które w skrócie określane jest jako ALS. Jest to choroba genetyczna, która przez wiele lat może siedzieć uśpiona w organizmie, a jak już zaatakuje, to ze zdwojoną siłą. Po postawieniu fachowej diagnozy w wieku 21 lat, Hawking usłyszał, że długo nie pożyje. Czas jednak pokazał, że nauka i fachowe teorie lubią się mylić. Hawking z ALS żył bardzo długo. Ten czas postanowił poświęcić fantastycznym odkryciom za które został nie raz uhonorowany. Naukowiec został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. Do tego warto dodać, że był członkiem Royal Society i Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures & Commerce oraz był także członkiem honorowym Royal Society of Arts oraz dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Za swojego życia brytyjski fizyk, kosmolog został także odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. To jednak nie wszystkie tytuły, jakie przysługują dzisiaj Hawkingowi, ponieważ nie można zapomnieć o tym, że był to także profesor Uniwersytetu Cambridge. Jego wszystkie wystąpienia – nie tylko wykłady – zawsze cieszyły się ogromną popularnością, która doprowadziła do tego, że na sali zawsze było bardzo dużo osób.

“Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu”

Może nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, że Hawking był twórcą fantastycznych książek dla dzieci. Razem z Lucy Hawking chcieli zainteresować najmłodsze dzieci fascynującą nauką. Stworzyli książki – bajki, które czyta się z wielką przyjemnością. Cała fabuła jest ułożona w taki sposób, że dziecko nawet nie domyśla się, iż ma do czynienia z prawdziwymi faktami naukowymi. Być może dzięki temu, że dziecko przeczyta historię o wspaniałych Jerzyku podążając przez wszechświat, samo zainteresuje się odkrywaniem tak odległego świata.

“Moja krótka historia”

Tak jak w tytule – oto historia Hawkinga. Dzięki niej wszyscy mogą się dowiedzieć jaki naukowiec był już w dzieciństwie. Okazuje się, że przyszły fizyk od zawsze pasjonował się nauką. Nawet koledzy doceniali jego wielki umysł i talent. Sukces za sukcesem, kolejne lata nauki i straszna diagnoza w wieku 21 lat. Kto jeszcze nie wie, jakim był chłopakiem Hawking, który za młodego został nazwany Einsteinem, to koniecznie musi chwycić tą książkę.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com