Najznakomitszy astrofizyk w świecie literatury?

Grawitacja kwantowa, czarne dziury, astrofizyka, czas – zagadnienia te do dzisiaj rozpalają największe umysły tego świata. Jednak i literatura popularnonaukowa sporo z tematów tych czerpie. A wszystko to zaczęło się od pewnego astrofizyka, który postanowił opowiedzieć czytelnikom o historii czasu. Był to Stephen Hawking. Człowiek, który cierpiał na rzadką chorobę (jej pierwsze symptomy pojawiły się na studiach; po dogłębnych badaniach lekarze dawali mu maksymalnie 3 lata życia), udowodnił, że nic nie jest niemożliwe. Hawking zmarł dopiero w 2018, mając 76 lat.

Książki o niemożliwym

Tania Książka – Stephen Hawking poza karierą naukową zajmował się i pisaniem książek. Książek dedykowanych czytelnikom nie mającym większego pojęcia o tym jak działa Wszechświat, na czym polegają czarne dziury czy grawitacja kwantowa. W swoich popularnonaukowych tworach wyjaśniał podstawy kosmologii, ale i własne odkrycia w na tyle interesujący sposób, że jego nazwisko bardzo szybko stało się rozpoznawalne w literackim światku. Nie oznacza to jednak, że książki Hawkinga były łatwe w odbiorze. Wręcz przeciwnie. Czytelnik musiał i nadal musi się sporo natrudzić, aby nadążyć za tokiem rozumowania autora, który i tak szybkość tą odpowiednio przystopował. Do dzisiaj jego najbardziej rozpowszechnioną książką jest Krótka historia czasu.

Najpierw Wielki Wybuch, potem czarne dziury

Krótka historia czasu to treściwa książeczka, która prezentuje nam skondensowane osiągnięcia z dziedzin takich jak: fizyka, astrofizyka, astronomia czy kosmologia. Hawking stara się odpowiedzieć na pytania skupiające w sobie początek i koniec Wszechświata. Bardzo dużo poświęca również zagadnieniu czasu. Chcąc nie chcąc porusza i tematy boskie (czy bóg istnieje, jeśli tak, to jaką ma formę i dlaczego taką, a nie inną). W Krótkiej historii czasu możemy zapoznać się nie tylko z punktem widzenia autora, gdyż ten umieszcza w swojej książce rozważania i odkrycia takich osobistości jak: Einstein, Newton czy Galileusz (Hawking zamieścił nawet krótkie notki biograficzne na ich temat). Z kolei wstęp do książki napisał sam Carl Sagan – największy popularyzator nauki w dziejach Stanów Zjednoczonych; astronom). Stephen Hawking był jednym z najbardziej utytułowanych naukowców, którzy przyczynili się do rewolucyjnych odkryć, jednocześnie był i twórcą literatury, który zaszczepił pasję do kosmologii w milionach odbiorców. Z pewnością, jest to rzecz bardzo niebywała.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com