Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Admin 29 lipca 2019

Okres wiosenno-letni to pora większej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa powstaje szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często obserwowany jest również krwiomocz. Terapię powinno się rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych specyfików, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, przejawia także aktywność przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść tabletki to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są nakraplane specjalnym dozownikiem na szyję zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/