Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Admin 25 lipca 2019

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – duży stres, zwierzęta znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
hałas
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

furminator