Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Admin 2 sierpnia 2019

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje nieduże rozmiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo utrzymać czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie miała norkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/